Koji je kemijski element posljednji otkriven?

Ime i prezime: Mateja Kuhar dubravko.kuharvz.hinet.hr

Posljednji su otkriveni, zajedno, elementi pod rednim brojevima 114, 116 i 118. Dobiveni su nuklearnom fuzijom i to jezgara teških atoma, što nije nimalo lak posao u svakom pogledu, a na čemu je radilo brdo stručnjaka. Još nisu okršteni nekim posebnimimenom.Vrlo su nestabilni, kratkog životnog vijeka, pretvore se brzo u nešto drugo (druge elemente). Inače, elementi 113, 115 i 117 nisu dobiveni jer teorijski računi pokazuju da je elemente tako velikog rednog broja (pri kraju zadnje, nedovršene, periode periodne tablice elemenata) teže dobiti ako im je redni broj neparan, negoli ako im je paran, kao kod elemenata 114, 116 i 118. Više o svemu, kao i o vijestima o otkriću novih elemenata, čitaj u člancima prof. Ivana Gutmana u časopisu "Priroda", našeg uglednog kemičara.

Odgovorio: Marko Grba