koje su organske,a koje su anorganske tvari

Ime i prezime: Robert Sayemeldahr

Organske tvari su sve one kod kojih možeš naći (kovalentnu) vezu između ugljikovih atoma, s tim da postoje dvije hrpetine izuzetaka.
Prva su anorganske tvari koje sadrže vezu između ugljikovih atoma: elementarne ugljikove tvari poput grafita, dijamanta i fulerenâ, razni spojevi koji se iz njih mogu dobiti i možda još kakva egzotika koja ne pripada organskoj kemiji.
Druga grupa su organske tvari koje nemaju međusobno povezanih ugljikovih atoma. To su sve odreda derivati metana, kao i urea i njezini derivati te možda još štogod.

U anorganske stvari spada sve ostalo, ukljujući tu i prvu grupu iznimki.

Nije nemoguće da postoji elegantniji ili točniji način da se spojeve podijeli na organske i anorganske. Ako me tko upozori na kakvu grešku, branit ću se time što je podjela na organsku i anorgansku kemiju besmislena već 183 godine.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr