Pišem seminar na temu kvalitativne organske analize i imam problem s dokazivanjem ugljika i vodika u škrobu. Naime, u opisu pokusa kaže da se u prvoj epruveti izmješa škrob i bakrov (II) oksid te na vrh te smjese stavi još malo bakrovog (II) oksida. Ta epruveta se zatvori čepom kroz koji je provućena staklena cjevčica koja je uronjena u kalcijev hidroksid smješten u drugoj epruveti. Prva epruveta se zagrijava. Potrebna su mi zapažanja na temelju kojih treba dokazati prisutnost ugljika i vodika te jednadžbu reakcije jer nemam uvjeta za izvođenje pokusa. Nigdje ne mogu pronaći ovakve podatke pa molim za pomoć. Hvala

Ime i prezime: Barbara Rodin barbara.rodin@gmail.com

 


Pokušat ću ovdje napisati što mogu tako da nadoknadim ono što nemaš priliku napraviti, premda je puno korisnije stvari vidjeti uživo. Sličice (koje bi bile druga najbolja opcija) mi se ne da praviti jer bih onda morao ribati epruvete od karboniziranog brašna, što nije neka uživancija.

Kako bi se dokazalo prisustvo ugljika, treba smisliti neki univerzalan način da ga se prevede u neki njegov spoj koji je lako odvojiti i dokazati. Budući da se u proceduri spominje kalcijev hidroksid (zapravo trebaš bistru vapnenu vodu, odnosno kalcijevu lužinu), očito je odabran ugljikov dioksid. Njegove su prednosti to što je plinovit, zbog čega se lako odvoji od krute smjese, te reakcija s kalcijevim karbonatom kojom se tvori u vodi netopljiv kalcijev karbonat, što je lako uočiti zbog zamućenja.

Bakrov(II) oksid u toj analizi pak služi kao oksidans. Dok se on reducira do bakrovog(I) oksida i, vjerojatnije, elementarnog bakra, organski spojevi koji se s njim žare prelaze u vodu, ugljikov dioksid i vjerojatno još neke produkte raspada i oksidacije. U slučaju škroba, koji se sastoji samo od ugljika, vodika i kisika, drugih produkata ne bi trebalo biti.

Izuzev toga što će ti sadržaj prve epruvete po svojoj prilici potamnjeti, mislim da sam spomenuo sve što se ima za vidjeti. Kemijske jednadžbe ne bi trebale biti osobit problem.

Ako sam štogod nenamjerno preskočio, svakako me upozori.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija