Zašto s porastom C atoma vrelišta alkohola rastu sporije od vrelišta alkana?

Ime i prezime: ana marić anaaa@live.com

Kod alkanâ između molekula vladaju samo disperzijske interakcije, dok se između molekula alkoholâ javljaju i znatno jače vodikove veze. S porastom veličine molekule raste i njezina ukupna površina, a time i snaga disperzijskih interakcija koje u kojima ona sudjeluje. Posljedica toga je da vrelišta općenito rastu s porastom veličine molekule. No, ako pored disperzijskih interakcija postoje i neke znatno jače, onda će one prve imati manji doprinos rastu vrelišta pa će sam porast veličine molekule manje utjecati na nj.
U slučaju alkanâ i alkoholâ, prvi će redovito imati niža vrelišta zbog slabijih međumolekulskih sila, ali zato će se porast veličine molekule (tj. broja ugljikovih atoma u njoj) jače odraziti na vrelište. S druge strane, kako ukupna snaga vodikovih veza ugrubo ostaje ista (radi li se o jednostavnim alkoholima), a ona disperzijskih interakcija uredno raste, razlike u brzini rasta vrelišta postaju sve manje kako se ide prema višim alkoholima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr