Bok!Sutra pišemo test iz kemije i nastavnik nam je zadao pitanja za ponavljanje,a ja ne znam odgovor na neka.Jedan od takvih pitanja je:Kakva je građa atoma ugljika(broj elektrona,protona,neutrona).Na internetu sam našla samo da jezgra vodika sadržava samo jedan proton vodika.Molim Vas,pomozite!Unaprijed hvala. P.S.:Kako glasi formula za relativnu molekulsku masu?

Ime i prezime: Juraković Dora VJurakov

Broj protona i elektrona u atomu nekog kemijskog elementa možeš naći u tablici periodnog sustava elemenata. Oba su jednaka atomskom broju elementa tj. njegovom rednom broju (za ugljik je to 6). Broj neutrona pak nije karakterističan za kemijski element, već za pojedine izotope. U prirodi se mogu naći tri ugljikova izotopa: ugljik-12, ugljik-13 i ugljik-14. Brojke koje vidiš u prethodnoj rečenici prikazuju masene brojeve pojedinih izotopa. Oni su pak jednaki broju nukleona (tj. protona i neutrona zajedno) tako da broj neutrona u nekom izotopu možeš dobiti tako da protonski broj oduzmeš od masenog.

Relativna molekulska masa nekog kemijskog spoja jednaka je zbroju relativnih atomskih masa svih atoma koji grade formulsku jedinku tog spoja (npr. relativna molekulska masa vode jednaka je zbroju relativne atomske mase kisika i dvostruke relativne atomske mase vodika, budući da je molekula vode građena od jednog atoma kisika i dvaju atoma vodika). Preko univerzalne atomske jedinice mase relativna molekulska masa može se povezati s masom formulske jedinke:

mf(X) = Mr(X)·u

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr