Kako cu odrediti kad je veza izmedu spoja dipol-dipol, inducirani dipol-inducirani dipol ili inducirani dipol-dipol?

Ime i prezime: Josip Šerić Jope371@hotmail.com

Eksperimentalno dosta teško, a na papiru posve lako.
Sve što trebaš je procijeniti koliko su molekule koje imaš na raspolaganju polarne. To se pak određuje temeljem polarnosti i prostornog rasporeda kemijskih veza. Polarnost veze raste s razlikom elektronegativnostî atoma koji su njome povezani te će u općem slučaju molekule biti to polarnije što su polarnije veze. Međutim, ako su veze tako raspoređene da im se dipolni momenti poništavaju (npr. kod ugljikovog dioksida, sumporovog heksafluorida ili tetraklormetana), onda molekule neće biti polarne.
Dalje je jednostavno: između polarnih molekula prisutne su dipol-dipolne interakcije, između nepolarnih disperzne interakcije, između polarnih i nepolarnih (kao i između polarnih i nepolarnih dijelova molekula) interakcije tipa dipol-inducirani dipol, dok interakcije tipa inducirani dipol-inducirani dipol ne mogu postojati (nešto mora inducirati dipol).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr