Zamolio bi vas da mi riješite i što jednostavnije moguće objasnite odgovore na postavljena pitanja. 1. a) Prikažite prostorni raspored liganada u kompleksnom kationu srebru i amonijaka (anion je kloridni ion). b) Odredite kooordinacijski broj srebrovog iona. c) Koji talog nastaje dodatkom dušične kiseline? Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: Arben Beriša arben.berisa34@gmail.com

Kod diaminsrebrovog(I) kationa srebrov i dušikovi atomi nalaze se na pravcu:

[H3N—Ag—NH3]+

Koordinacijski se broj određuje prebrojavanjem atomâ koji su kovalentno vezani za centralni atom (u ovom slučaju to je broj dušikovih atoma vezanih za srebrov).

Dodatkom manje količine dušične kiseline raspast će se kompleks pri čemu će se molekule amonijaka protonirati, a srebrovi kationi ostati sami (tj. okruženi molekulama vode). Na taj način, u otopini ćeš imati srebrove i amonijeve katione te kloridne i nitratne anione. Ono što će prvo kristalizirati ili čak taložiti iz takve smjese je najmanje topljiva sol. Ako ti nije poznato koja je od četiriju mogućih soli najmanje topljiva u vodi, pogledaj u tablice topljivostî, a ako nemaš načina doći do takvih podataka, javi nam se opet pa da iskopamo točne brojke.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr