Možete li mi pomoć riješit sljedeća dva zadatka: 1. Neki mineral sadrži 60% natrijevog fluorida i 40% aluminijevog flourida. Odredi empirijsku formulu? 2. Djelovanjem natrijeve lužine na 13 g smjese željeza, bakra i aluminija nastaje 6, 72 L vodika i natrije aluminat. Djelovanjem klorovodične kiseline na 13 g iste takve smjese nastane 8,96 L vodika pri standardnim uvjetima. Odredi sastav početne smjese. Unaprijed Vam zahvaljujem :)

Ime i prezime: Ivo Mateljak ivoo.m1@gmail.com

Prvi zadatak može se dvojako shvatiti, budući da nije rečeno radi li se o množinskom ili masenom udjelu. Uzme li se da je u pitanju množinski udjel, imamo doslovno to da su natrijev fluorid i aluminijev fluorid prisutni u omjeru 60:40 tj. 3:2, iz čega slijedi formula (NaF)3(AlF3)2 odnosno Na3Al2F9. Kako nije poznat nijedan mineral tog sastava, mudro je pokušati i s drugim tumačenjem, tj. da su u pitanju maseni udjeli.
U tom slučaju brojevni omjer dvaju fluorida treba izračunati:

N(NaF) : N(AlF3) = n(NaF) : n(AlF3)

= m(NaF)/M(NaF) : m(AlF3)/M(AlF3)

= m(mineral)·w(NaF)/M(NaF) : m(mineral)·w(AlF3)/M(AlF3)

= w(NaF)/M(NaF) : w(AlF3)/M(AlF3)

Kad izračunaš taj omjer, preostaje ti još samo prebaciti to u empirijsku formulu. Trebala bi se slagati s formulom kriolita.

U drugom zadatku treba samo znati da će se u natrijevoj lužini od onih triju metala otopiti samo aluminij, a u klorovodičnoj kiselini aluminij i željezo. Zbog toga lako možeš iz prvog volumena vodika izračunati masu aluminija. Kako je u drugom slučaju masa uzorka ista, možeš, budući da aluminij i u lužini i u kiselini oslobađa isti volumen vodika, od drugog volumena vodika oduzeti prvi i tako dobiti koliko je vodika nastalo djelovanjem kiseline na željezo. Na taj način imaš i masu željeza, a masa bakra očito je ono što preostaje od ukupne mase.
Što su standardni uvjeti, naravno, treba pogledati jer znaju ponekad varirati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr