U 250 ml vodene otopine nalazi se otopljeno 10,00 g sode bikarbone. Koliki je pH otopine? K(a) =4,5 x 10^-7 mol/dm^3. Trebala bih dakle izračunati c(OH-) ili c(H+) ali ne shvaćam kako. Hvala!

Ime i prezime: Marina Mišković marinamiskovic@hotmail.com

Poradi malo specifične situacije u kakvoj se nalazi ugljična kiselina, koja nije samo obična dvoprotonska kiselina, već je i u ravnoteži s ugljikovom dioksidom, umjesto prve dvije konstante, koje se odnose na ravnoteže:

CO2 + H2O ⇄ H2CO3

H2CO3 ⇄ H+ + HCO3

radi lakšeg računanja uzima se ona koju imaš u zadatku, a koja ugljikov dioksid i ugljičnu kiselinu uzima zajedno:

H2CO3* ⇄ H+ + HCO3

Zvjezdica tu ima značiti da ono obuhvaća dvije molekulske vrste, a ja ću dalje tu oznaku ostaviti po strani.

Zanemarimo li sad još i drugi stupanj disocijacije ugljične kiseline, ono što ostaje u otopini sode bikarbone je protoniranje hidrogenkarbonata pri čemu nastaje kiselina:

HCO3 + H2O ⇄ H2CO3 + OH

Konstanta ravnoteže te reakcije dade se zapisati kao:

K = [H2CO3][OH]/[HCO3]

= [OH]2/[HCO3]

= [OH]2/(c(NaHCO3) − [OH])

Također, ta se konstanta može povezati s onom konstantnom disocijacije i tako izračunati:

K = [H2CO3][OH]/[HCO3]

= [OH]/([HCO3]/[H2CO3])

= [H+][OH]/([H+][HCO3]/[H2CO3])

= Kw/Ka

Kad znaš konstantu, možeš uočiti da u prethodnoj formuli imaš samo jednu nepoznanicu: koncentraciju hidroksidnih iona. Do nje lako dođeš rješavanjem kvadratne jednadžbe, a onda je lako doći i do vrijednostî pH i pOH.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr