Mozete pojasniti sta je limitirajuci rekatant i kako se izracunava? I sta su stehiometrijski koeficijienti elemenata,i kako se dobije njihova apsolutna vrijednost? Pozdrav

Ime i prezime: Merima Hadžić chupava.mery@gmail.com

Limitirajući reaktant je onaj reaktant koji bi se u reakciji prvi potrošio. Njega se određuje tako da se za svaki reaktant izračuna mogući doseg reakcije. To se pak čini tako da se izračuna njegova množina i zatim nju podijeli s apsolutnom vrijednošću stehiometrijskog koeficijenta. Najmanja tako dobivena vrijednost pripada limitirajućem reaktantu.
Stehiometrijski koeficijenti su oni brojevi što u kemijskim jednadžbama stoje uz formule reaktanata i produkata. Tu treba naglasiti da su stehiometrijski koeficijenti reaktanata negativni (iako to u jednadžbi ne piše) te da, ako uz sudionika reakcije nema nikakve brojke, stehiometrijski koeficijent iznosi 1.
Apsolutna vrijednost broja dobiva se tako da se odbaci predznak. Pozitivni brojevi ostaju tako isti, a negativni se množe s minus jedan.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr