otapa li se kisik u vodi? predloži i opiši pokus kojim bismo to ispitali. molim odgovor ???

Ime i prezime: ana peran ana-peran2011@hotmail.com

Sve što treba je otopiti u vodi neku tvar koja može poslužiti kao reagens za kisik. Ako se kisik otapa u vodi, reagirat će s tom tvari i tako izazvati vidljivu promjenu. Ako se kisik u vodi ne otapa, onda ne bi trebalo biti reakcije.
Od takvih tvari na pamet mi pada kalijev jodid koji se u kontaktu sa zrakom polako oksidira te se može zamijetiti pojava smeđe boje od izlučenog joda. Osim toga, i svježi sok od jabuke mogao bi biti od koristi budući da sadrži katehol koji se na zraku uz pomoć jednog enzima oksidira u smeđe obojeni pirokatehol. Za jači dojam može se, umjesto da se čeka da u vodu uđe kisik iz zraka, složiti i kakva aparatura za spravljanje kisika. Najjednostavnije je u epruveti od teško taljivog stakla žariti kalijev permanganat, a nastali kisik uvoditi u čašu ili tikvicu s reagensom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr