nisam skola, nego fax,4. godina i kako sam dobio "ponudu" za izradu diplomskog(radi se o kristalografiji proteina), a htio bi da mi diplomski rad bude vezan u nesto cime bi se eventualno kasnije bavio, zanima me kakva je vjerojatnost da u skorijoj buducnosti bude moguce potpuno predvidjeti terc./kvaternu strukturu proteina na osnovi primarne, tj bez sve one muke s purifikacijom i kristaliziranjem? dakle, zanima me kako sada stojimo s time i sto se ocekuje? Hvala

Ime i prezime: Sinisa Bratulic sibratul@jagor.srce.hr

Dragi Siniša!

Postavio si jako dobro pitanje na koje je kao i na sva izuzetna pitanja teško dati točan odgovor. Naime, vjerujem da pod proteinima koji te zanimaju sigurno misliš na molekule za koje postoji interes radi biokemijskih i fizioloških istraživanja. Za takve spojeve mogu se predvidjeti sekundarne i kvaternarne strukture no za svega nekoliko parova aminokiselina. Upravo tom se strategijom i služimo kod određivanja strukture proteina. Da bi se istražila struktura cjelokupnog proteina još uvijek ne postoje dovoljno točni algoritmi koji bi to omogućili. Ponekad je u rješavanju određenog proteina teorijski model jako točan i uspijeva se izračunati strukturne parametre, no u nekom drugom slučaju teorija ne daje zadovoljavajuče rezultate.
U strukturnim studijama od velike je pomoći i NMR spektroskopija koja opisuje strukturu u otopini što je bliže stvarnim konformacijama koje protein ima in vivo.

Proteinska kristalografija zasigurno predstavlja jedno od izuzetno bitnih i interesantnih područja. O tome najbolje govore članci koji se objavljuju u časopisima kao što su Science ili Nature. Isto možeš vidjeti i u oglasima u kojima se nude postdoktorske ili doktorske stipendije. Proteinska kristalografija biti će dominantna u istraživanju strukture proteina još dugo vremena.
Pozdrav.

Odgovorio: Ernest Meštrović   ernest@chem.pmf.hr