Pozdrav! Molila bih Vas da mi napišete jednadžbu kemijske reakcije za ovaj zadatak: Reakcijom 1g slitine krom i željeza s kiselinom jedan produkt su ioni Fe2+. Pri titraciji se potroši 100mL otopine kalijevog permanganata. Hvala :)

Ime i prezime: Matea Sršen mateasrsen@hotmail.com

Prema tablici standardnih redukcijskih potencijala, permanganat bi trebao biti u stanju oksidirati i željezove(II) ione do željezovih(III) iona i kromove(III) ione do kromatnih ili bikromatnih iona. Sâm se pak može reducirati ili do manganovih(II) iona ili do manganovog(IV) oksida. Kako se u zadacima spominje samo redukcija do manganovih(II) iona, a istu sam pojavu i sâm uočio prije par minuta (u neutralnom taloži hrđa, a možda i manganov dioksid, dok u kiselom otopina požuti, vrlo vjerojatno od željezovih(III) iona), kod željeza navijam za sljedeću reakciju:

5 Fe2+ + MnO4 + 8 H+ → 5 Fe3+ + Mn2+ + 4 H2O

Za krom sam pak sklon reći, sad jedino temeljem onoga što vidjeh u epruveti, da u kiselom i neutralnom permanganat ne ide do manganovih(II) iona, dok u lužnatom sasvim sigurno ide do manganovog dioksida. Kromovi(III) ioni vjerojatno prelaze u kromatne, ali koliko brzo i koliko sigurno, to već ne mogu reći, budući da je kraj smeđeg taloga netrivijalno uočiti žutu boju kromatâ ili narančastu bikromatâ. Budući da je zadatak rješiv jedino uz pretpostavku da se s kromom dalje ne događa ništa te činjenicu da oksidacija željeza ide puno lakše, možda je najlakše ignorirati krom i računati kao da je sav permanganat otišao na željezo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr