Jeli kada djeluju fenolftalein ili metiloranž sa klorovodičnom k, otopinom sode bikarbone, limunovim sokom, octom, otopinom tekućeg sapuna te natrijevom lužinom fizikalna ili kemijska promjena? Jesu li povr/nepovr., egz./end., spontane? Zašto je NaOH(aq) obojan fenolftaleinom ako smo dokazali da mu je ph 14 a fenolftalein boji lužine u rasponu od 8-9,8 ph?

Ime i prezime: Petra Pavičić marinovic_1996@hotmail.com

Dodavanjem kiseline ili lužine fenolftalein se hidronira ili dehidronira (protonira ili deprotonira). Kako time nužno nastaju druge molekulske vrste, očito je posrijedi kemijska promjena. O spontanosti rekoh nešto u prethodnom odgovoru, a to oslobađa li se ili apsorbira energija treba provjeriti ili eksperimentalno ili u literaturi. Samo protoniranje, budući da se kemijske veze stvaraju, ali ne kidaju, trebalo bi biti egzotermno, ali u vodenim otopinama to nikad nije previše sigurno. Spontane reakcije su sve one koje se dogode bez nekog vanjskog pogona (npr. električne struje), a i onda se može definirati nadsustav u kojem je ukupna promjena spontana.
Ako u knjizi nađeš jedno, a u eksperimentu vidiš drugo, trebaš ponoviti eksperiment za slučaj da si nešto pogriješila. Ako se i dalje ne slaže s knjigom, onda je knjiga u krivu. U konkretnom slučaju mogu se pozvati i na konkretne podatke te vlastito eksperimentalno iskustvo. U jako kiselim otopinama s vrijednošću pH ispod nule fenolftalein je crven, a iznad toga, sve do 8,2, bezbojan. U otopinama s vrijednošću pH od 8,2 do 12 fenolftalein je ljubičast/ružičast, a u lužnatijim otopinama opet bezbojan.
Opažanje ružičaste boje u lužnatijoj otopini može biti posljedica pogrešnog mjerenja vrijednosti pH, ali i toga što fenolftalein razmjerno sporo gubi boju kad se jako zaluži, tako da se ona zadrži i izvan područja lužnatosti u kojem je prisutna.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr