Je li se dodavanjem fenolftaleina u natrijevu lužinu odvila kemijska reakcija? Znam da je fenolftalein indikator i da on samo iskazuje okvirnu pH vrijednost, ali i dalje se promijenila boja sto bi ukazivalo na kemijsku promjenu... Ujedno fenoolftalein je opet kemijski spoj koji nekako očito reagira s natrijevom lužinom da uzrokuje promjenu boje. Je li tada uopce više možemo govoriti o natrijevoj lužini ili su nastali neki novi produkti? Ako je to slučaj, kako se tada dodavanjem kiseline odvije neutralizacija ako više nemamo natrijevu lužinu nego neke druge produkte? Koja bi bila jednadžba kemijske reakcije fenolftaleina i natrijeve lužine? Kada u lužinu dodamo kiselinu, je li je moguće nekakvim zagrijavanjem na temelju različitih vrelišta odvojiti sastojke? Ispričavam se zbog dugog pitanja i unaprijed zahvaljujem!

Ime i prezime: Tea Mikula tea.mikula@hotmail.com

 


Kako napisah u odgovoru na pitanje postavljeno dan kasnije iza tvoga, fenolftalein pri zaluživanju prelazi u drugu molekulsku vrstu (istina, ta se i dalje zove fenolftaleinom, odnosno njegovim protoniranim oblikom, budući da je reakcija povratna i lako se provede zakiseljavanjem otopine) tako da promjena koja se zbiva jest kemijska. Iako ima i situacija u kojima promjena boje nije vezana uz kemijsku promjenu (primjerice, neke kristalne tvari s promjenom temperature mijenjaju boju, premda ostanu iste građe), u ovom slučaju pojava ljubičaste boje znači i pojavu drugačijih molekula.
To što su promjene koje se zbivaju kad neki indikator reagira na prisutnost neke tvari kemijske ne utječe previše na to kako ćemo zvati sustav u koji smo ga metnuli. S jedne strane, takvi se pokusi obično rade na manjim uzorcima tako da glavnina ostaje kakva je i bila (baš zato da si ne onečistimo smjesu), a s druge se indikatora obično doda malo, tako da je i onečišćenje neznatno. Posljedično, ako u natrijevu lužinu dodamo koju kap etanolne otopine fenolftaleina, nastat će nešto natrijevog fenolftaleinata, ali glavnina lužine ostat će kakva je i bila. Tako da to hoćeš li otopinu i dalje zvati natrijevom lužinom ili ćeš sad naglasiti da je to ujedno i otopina etanola i natrijevog fenolftaleinata ovisi o tomu što ti je u danoj situaciji važno. Isto tako, kad govoriš o neutralizaciji te smjese, možeš jednostavno ignorirati neznatnu količinu fenolftaleina, a možeš reći da je uz neutralizaciju došlo i do istiskivanja slabije kiseline jačom, uslijed čega je fenolftalein opet prešao u svoj diprotonirani oblik koji je bezbojan.
Formule dvaju glavnih oblika fenolftaleina možeš vidjeti na Wikipediji, a jednadžba nastajanja fenolftaleinata nije osobito složena, uzme li se mjesto onih glomaznih formula kakva kratica:

2 NaOH + H2In → Na2In + 2 H2O

Što se pak razdvajanja tiče, sve ovisi o tomu koju kiselinu i koju lužinu imaš te što točno misliš grijati. Iz vodenih otopina kuhanjem se mogu istjerati tek plinovi tako da se tu možeš nadati jedino razdvajanju nekih amonijevih soli, a i to vjerojatno uz dosta muke. Soli različitih metala pak najvjerojatnije neće biti moguće razdvojiti destilacijom vodenih otopina. Naravno, u svakom ćeš slučaju kao destilat dobiti čistu vodu. Ako ti je to bio cilj, onda je čak bolje da otopina sadrži sol negoli kiselinu ili lužinu, budući da bi druge dvije trebale više onečišćavati destilat.
Destilacijom suhih, bezvodnih soli može pak nastati svašta, s tim da kod solî oksokiselina obično nastaju oksidi metalâ i nemetalâ, dok kod binarnih spojeva grijanje često vodi u taljenje ili sublimaciju bez kemijskih promjena.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija