Zadatak- fizikalna kemija: Promjena entalpije pri stvaranju CaCl2*8H2O(s) od CaCl2(s)iznosi -97,1 kJ/mol. Promjena entalpije pri otapanju CaCl2*8H2O(s) u velikom volumenu vode iznosi 14,6 kJ/mol. Izračunajte promjenu entalpije pri otapanju CaCl2(s). Hvala Puno!

Ime i prezime: antonio ptiček antonio_pticek@hotmail.com

Zadatak se svodi na primjenu Hessovog zakona, koji pak ugrubo kaže da se s kemijskim jednadžbama može raditi slično kao i s matematičkima (množiti ih s (obično prirodnim) brojevima, zbrajati i oduzimati). Ljepše rečeno, kemijske se promjene mogu opisati i kao niz konsekutivnih promjena pri čemu izbor konkretnih koraka ovisi o volji onoga tko se time bavi.
U ovom zadatku ne treba ništa razbijati na manje korake, već samo prepoznati da dva opisana procesa zajedno čine onaj čiju entalpiju treba naći.

CaCl2(s) + 8 H2O(l) → CaCl2(H2O)8(s) ΔrΗ(1)

CaCl2(H2O)8(s) → CaCl2(aq) + 8 H2O(l) ΔrΗ(2)

Zbrajanjem te dvije jednadžbe dobit ćeš jednadžbu koja opisuje otapanje bezvodnog kalcijevog klorida u vodi:

CaCl2(s) → CaCl2(aq) ΔrΗ(3)

a zbrajanjem entalpija (s njima se radi isto što i s jednadžbama kemijskih promjena na koje se odnose) dobit ćeš entalpiju trećeg procesa.

Usput, pripomenuo bih da pored brojnih hidrata kalcijevog klorida nisam našao nijedan oktahidrat. Čak mi se čini da takav spoj još nije pripravljen.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr