Koja je razlika između hidrooksida i lužina?Objasniti na primjeru željezo(III) oksid.

Ime i prezime: Ana Rakičić prcojed@gmail.com

Hidroksidi su spojevi u kojima su prisutni hidroksidni anioni, a lužine su vodene otopine hidroksidâ. Željezov(III) oksid nije najsretniji primjer. Em što nije hidroksid, em što u kontaktu s vodom neće dati hidroksid, a niti lužinu (o tomu što je hrđa i koliko ima željezovih(III) spojeva koji sadrže oksidne i hidroksidne anione te eventualno vodu ovdje neću).
No, zato imaš natrijevu lužinu (vodena otopina natrijevog hidroksida), kalijevu lužinu (vodena otopina kalijevog hidroksida), barijevu lužinu (vodena otopina barijevog hidroksida) itd., a gdješto ćeš naići i da se vodena otopina amonijaka također zove (amonijevom) lužinom, budući da jest lužnata. No, to ne znači da se iz nje može dobiti amonijev hidroksid.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr