Moze li mi neko molim vas detaljno opisati sublimaciju joda? Hvala. :)

Ime i prezime: Lucija Habljak lucijahabljak@gmail.com

Nema tu puno toga za opisati. Ako uzmeš kakvu epruvetu, u nju naspeš joda te kreneš to grijati plamenikom, brzo ćeš zamijetiti da se iz ljubičastosive krutine oslobađaju ljubičaste pare, a potom i da se nešto više u epruveti počinju formirati tamni kristalići.
Jedini detalji koji mi trenutno padaju na pamet jesu oni iz molekulskog svijeta. Dok se u kristalima tj. u krutom stanju molekule približno drže na istim mjestima oko kojih titraju, u plinovitom stanju one jurcaju uokolo bez ikakva reda. Prijelaz iz jednog stanja u drugo zahtijeva određenu količinu energije (u ovom slučaju topline iz plamenika), budući da treba pokidati sile kojima se molekule zajedno drže u kristalima. A ne treba zanemariti niti to da za lijetanje treba više (kinetičke) energije negoli za mirovanje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr