Konstanta ravnoteze za reakciju PCl-PCl3+Cl2 (reakcija je povratna) je 0,05 mol-dm3.Ako su ravnotezne koncentracije PCl3 I Cl2 jednake i iznose 0,1 mol-dm3 polazna koncentracija PCl5 je: Tacan odgovor je 0,3 ali kako ?

Ime i prezime: Biljana Mitrovic bilja2501@gmail,com

Koncentracijska konstanta ravnoteže za reakciju:

PCl5 ⇄ PCl3 + Cl2

može se zapisati kao:

Kc = c(PCl3c(Cl2)/c(PCl5)

Kako je od veličinâ u toj jednadžbi nepoznata samo jedna, nije ju osobit problem izračunati.
Nakon treba primijeniti mehanizme za deduciranje logike sastavljača. Ako se traži početna koncentracija PCl5, očito je da ona u ravnotežnom stanju nije točno rješenje. Ako nijedna polazna koncentracija nije zadana, jedino što vodi do rješenja je slučaj kod kojeg se počinje od čistog PCl5, a završava u ravnotežnoj smjesi nastaloj djelomičnim njegovim raspadom. Kako sav PCl3 potječe od PCl5, očito je početna koncentracija PCl5 jednaka zboru konačnih koncentracija fosforovih spojeva u smjesi, budući da se koncentracija fosfora, u kojem god obliku, nije mogla mijenjati.
Naravno, tu treba imati na umu da se radi uz pretpostavku da je volumen smjese stalan. Inače bi sve ovo palo u vodu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr