Ovako imam jedno pitanje,učiteljica nam je zadala zadatak za vježbu za ispit,uglavnom pitanje glasi: Navedi načine nastajanja soli i svaki primjer potkrijepi jednadžbom? To je to...unaprijed hvala...

Ime i prezime: Josip Brajković josipbrajkovic09@gmail.com

Postoji mnoštvo načina na koje nastaju soli, od kojih su neki trivijalni, a neki baš i nisu. Držimo li se najjednostavnijih soli tj. onih koje se daju prikazati kao produkti reakcije kiseline i lužine (ili hidroksida), možemo ih (donekle) klasificirati po reaktantima. S metalne strane reaktant može biti metal, oksid metala, hidroksid metala ili neka metalna sol. S nemetalne strane reaktant može biti nemetal, oksid nemetala, kiselina ili sol. To bi dalo šesnaest vrsti reakcija, ali tu treba imati na umu nekoliko ograničenja. Prvo je ono pedagoško. Nisam nikad vidio da je netko to išao predstaviti tablicom pa bi to moglo izazvati čuđenje u nastavnikâ.
Drugo ograničenje je stvarnost. Potpuna klasifikacija bila bi komplicirana i besmislena, jer bi uključivala i mnoštvo iznimki. Neke soli moguće je dobiti samo direktnom sintezom, neke samo reakcijom kiseline i lužine. U mnogim će slučajevima različit izbor reaktanata posljedovati različitim produktima, a neke kombinacije neće voditi nikamo.
Nekakvo pragmatično rješenje bilo bi voditi se onime što je navedeno u udžbeniku, ili pak držati se solî koje su u udžbeniku navedene i onda kao načine nastajanja soli navesti sinteze baš tih soli. U krajnjoj liniji, tako nešto se i traži u zadaći.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr