1.)Koji spoj će imati više kovalentnih obilježja a) Bi2O3 ili Bi2O5 b)PbO ili PbS (gleda li se tu samo razlika u elekronegativnosti ili?) 2.) Koji spoj će imati više ionskih obilježja a) SnO ili SnS? b) SnS ili SnS2? (odnosno kako to određujemo kada imamo spojeve istih elemenata samo sa različitim formulama da tako kažem.) Unaprijed se zahvaljujem!

Ime i prezime: Marina Mišković marinamiskovic@hotmail.com

Za rješavanje ovih zadataka dostatna su dva pravila. Prvo glasi da će kovalentna narav spoja biti to izraženija što su elektronegativnosti njegovih sastavnica bliže, dok će s rastom razlike među elektronegativnostima rasti ionska narav spoja. Drugo pravilo pak kaže da će u spojevima prijelaznih metala i polumetalâ nemetalna narav (time i kovalentna, kao i kiselost, ako su oksidi u pitanju) biti to izraženija što je metal u višem oksidacijskom stanju, dok će u nižim oksidacijskim stanjima izraženija biti metalna narav elementa.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr