1.Za reakciju: 4NH3(g)+7O2(g) ---> 4NO2(g)+6H2O(g) NH3 delta fH= -46.19 kJ mol (na minus prvu) NO2 delta fH= 33.8 kJ mol (na minus prvu) a)Izraunaj standardnu reakcijsku entalpiju! b)Naartaj entalpijski dijagram c)Objasni je li reakija egzotermna ili endotermna! 2.Izraunaj promjenu topline u gornjoj jednadzbi za nastajanje 2kg dusikova(IV)oksid! 3.Na temelju termokemijskih jednadzbi: C(grafit)+H2O(g) ---> CO(g)+H2(g) -satandardna rekcijska entalpija = 131,3kJ mol(na minus prvu) C(grafit)+2H2O(g) ---> CO2(g)+2H2(g) -satandardna rekcijska entalpija = 90,0kJ mol(na minus prvu) Izraunaj standardnu reakcijsku entalpiju za prikazanu jednadzbu: 2CO(g) ---> C(grafit)+ CO2(g)! 4.Kemijskom analizom bakrova(I)oksida nastalo je 0,1271kg bakara.Izracunaj mnozinu reaktanata!

Ime i prezime: Luna Valas kljaicka@hotmail.com

U zadnje vrijeme rijetko prigovaram zarad više pitanja podvaljenih pod jedno. Ovaj sam put primoran na taj čin jer su to sve odreda dosadni, šablonski, računski zadaci. Neću potpuno na njih odgovarati jer to nema smisla. Tko zna riješiti jedan termodinamički zadatak, znade ih riješiti sve. To, naravno, pod uvjetom da ostanemo na razini srednje škole.

U prvom zadatku trebaš još negdje pronaći standardnu entalpiju formiranja vode, a rješavanje se svodi na sljedeće:

Reakcijska entalpija jednaka je zbroju entalpijâ formiranja svih sudionika reakcije, pomnoženih s odgovarajućim stehiometrijskim koeficijentima. Matematički rečeno (koliko mi HTML dopušta):

ΔrΗ = Σi νiΔrΗi

pri čemu su νi stehiometrijski koeficijenti pojedinih sudionika reakcije (imaj na umu da su oni slijeva, iako se to na jednadžbama ne vidi, negativni). Dodatno saznanje koje ti treba je da su standarne entalpije elementarnih tvari (najstabilnih alotropâ, ako ih je više) po definicije jednake nuli.

Crtanje entalpijskog dijagrama svodi se na to da nacrtaš jednu okomitu strelicu uz koju stoji slovo H i dvije vodoravne linije, pri čemu su na jednoj reaktanti, a na drugoj produkti. Ako je reakcijska entalpija pozitivna, reaktanti će biti niže od produkata, a inače više. Od jedne do druge vodoravne linije povučeš još (ugrubo) okomitu strelicu uz koju dopišeš reakcijsku entalpiju.

Egzotermne su one reakcije kod kojih je entalpija negativna. Drugi predznak rezerviran je za endotermne reakcije.

Za izračun entalpije trebaš reakcijsku entalpiju pomnožiti s dosegom reakcije koji se pak dobije tako da promjenu množine sudionika reakcije podijeliš s njegovim stehiometrijskim koeficijentom.

U trećem se zadatku do rješenja dolazi tako što se ponašaš prema kemijskim jednadžbama kao da su matematičke. Cilj ti je napraviti takvu linearnu kombinaciju prve dvije da dobiješ treću. U ovom slučaju trebaš prvu jednadžbu pomnožiti s −2 (tj. okrenuti i pomožiti s 2) i onda joj pribrojiti drugu. Ako isto učiniš i s njihovim reakcijskim entalpijama, dobit ćeš reakcijsku entalpiju konačne jednadžbe.

Za četvrti zadatak treba ti prvo nekakva kemijska jednadžba. Neka to bude ova:

2 Cu2O → 4 Cu + O2

Iz mase bakra možeš izračunati njegovu množinu, a iz jednadžbe vidiš da je reaktanta bilo dvostruko manje.

Ako nešto nije jasno ili sam preskočio, postavi opet isto pitanje, po mogućnosti s opaskom o tomu što treba, po mogućnosti samo jedno pitanje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr