Pozdrav! Imam par pitanja što se tiče vježbiju iz fizikalne kemije. 1. Koje empirijsko pravilo vrijedi za solnu kiselinu? 2. Da li oznaka: nD^20 = 1,3333 znači indeks loma D linije od natrijeve žarulje ili demineralizirane vode pri 20°C ? 3. Kako da znam da li je inverzija saharoze reakcija prvog reda? Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: Arben Beriša arben.berisa34@gmail.com

Vjerojatno bi se moglo naći više raznih empirijskih pravila vezanih za klorovodičnu kiselinu, a meni je poznato tek ono da se maseni udio klorovodika i gustoća kiseline približno odnose kao:

ρ(HCl) ≈ (1 + w(HCl)/2) g cm−3

tj. da se približna gustoća kiseline, izražena u g cm−3, može dobiti tako da se maseni udio klorovodika podijeli s dva i pribroji jedinici.

D označava natrijevu D-liniju ( 589,3 nm), a 20 da je vrijednost mjerena pri 20 °C. Ako je vrijednost indeksa loma 1,3333, onda se to vrlo vjerojatno odnosi na vodu. Međutim, nijedna od oznakâ to ne implicira.

Do reda reakcije dolazi se eksperimentalno. Iz konteksta bih zaključio da je u pitanju bilo neko optičko mjerenje, ali u svim se slučajevima određivanje reda reakcije svodi na to mjeriš ovisnost brzine reakcije o koncentracijama reaktanata (i možda drugih prisutnih vrsta). Ako brzina reakcije linearno raste s koncentracijom nekog reaktanta, onda je reakcija prvog reda s obzirom na taj reaktant. Ako je to jedini reaktant o kojemu brzina ovisi, onda je reakcija općenito prvog reda.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr