U zbirci zadataka Opća Kemija 2, Profil, str. 22, zadatak 1.51. C kaže: koji je predznak promjene entropije u reakciji u kojoj je N2 (g, 10 bar) reaktant, a N2 (g, 1 bar) produkt? Rješenje kaže da je entropija smjerom reakcije udesno porasla. Meni se čini upravo obrnuto. Naime, opća plinska jednadžba definira tlak i temperaturu kao razmjerne veličine. Obzirom da znamo da porastom temperature entropija raste, zaključio bih da isti rezon vrijedi i za tlak. Budući je u pretpostavljenoj reakciji tlak pao s 10 bar na 1 bar, promjena entropije bi trebala imati negativan predznak?! Zahvaljujem unaprijed.

Ime i prezime: Leo Klarin leo.klarin@gmail.com

Ovaj zadatak nije najsretnije postavljen, što jer nije precizirano o kakvoj se ekspanziji radi, što jer takva informacija danas nešto znači tek studentima prirodnjačkih fakulteta. K tomu još reaktanti i produkti u ekspanziji plinova stvarno nemaju što raditi, budući da nije u pitanju nikakva kemijska reakcija.
Uzme li se u obzir rješenje, u zadatku se očito ciljalo na ireverzibilnu ekspanziju plina, kod koje temperatura, a time i unutarnja energija plina ostaje ista. U tom slučaju na djelu imaš samo to da se isti broj čestica rasprostre na većem prostoru. To nudi veću količinu mogućih ekvivalentnih rasporeda zbog čega se entropija poveća.
Druga je opcija reverzibilna ekspanzija plina, kod koje se entropija neće mijenjati. Lijepo matematičko objašnjenje za oba slučaja možeš naći ovdje. Ako te ne zbune matematičke formule iz LATEX-a, moći ćeš primijetiti da se takvi zadaci ustvari najlakše rješavaju čisto matematičkim putem.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr