može li se kuhinjska sol zagrijavanjem kemijski promijeniti

Ime i prezime: nikolina flegarić nikolinaflegaric@gmail.com

Ako griješ natrijev klorid, i dalje ćeš imati natrijev klorid, osim ako zbilja ne pretjeraš i napraviš plazmu temperature od nekoliko tisuća Celsiusovih stupnjeva. No, i onda će po hlađenju zaostati natrijev klorid, budući da vrste kojih se može naći u plazmi pri običnim uvjetima nisu stabilne.
Međutim, ti si spomenula kuhinjsku sol koja pored natrijevog klorida sadrži i drugih tvari, premda tek kao nečistoće. Kako su te nečistoće uglavnom isto različite jednostavne soli, ni tu se ne može očekivati kemijskih promjena, možda tek raspad natrijevog jodata na jodid i kisik ili gubljenje vode iz kakvog hidrata. Također, nisi precizirala grije li se kuhinjska sol sama, ili pomiješana s kakvom drugom tvari. Tu bi se već moglo svašta zbivati, ali ne bih ulazio u pojedine mogućnosti jer ih ima previše.
Ukratko, od kemijskih promjena po svojoj prilici neće biti ništa, ako samo griješ kuhinjsku sol.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr