Zašto kiselina rajčice usporava širenje osinog uboda?

Ime i prezime: DAVOR LONČAR mirolonc@inet.hr

 


Ne znam tvoje predznanje kemije jer si učenik šestog razreda pa će možda biti problema, ali postavi pitanje opet ako ti nešto ne bude jasno. Možeš pitati i svoju nastavnicu iz prirode.

Dvije vrlo važne skupine kemijskih spojeva su kiseline i baze. Kiseline su kisele (nije teško shvatiti :)), a baze, čije vodene otopine nazivamo lužinama, su okusa koji se ne može tako lako opisati, ali probaj kakvog je okusa soda bikarbona i to je to (otopina soda bikarbona je lužnata iako to nije prava lužina).
Bez obzira na okus, važno je da se kiseline i baze međusobno neutraliziraju. Kad se pomiješaju kiselina i baza, reagiraju i nastaju voda i spojevi koji se općenito nazivaju solima.
Vratimo se sad osi i osinjem ubodu. Otrov ose je lužnat. Zato ga neutralizira bilo kakva kiselina. Naravno da nećemo pri tome upotrijebiti akumulatorsku ili solnu kiselinu jer su prejake, ali protuotrov može biti otopina limunske kiseline, ocat ili neko kiselo voće poput limuna, kisele jabuke, ili, u tvom slučaju, rajčice. Uopće nije bitno što se natrlja na mjesto uboda, važno da je kiselo.
S otrovima pčela i mrava je obrnuto. Oni sadrže mravlju kiselinu pa se mora upotrijebiti baza. Zato, ako te ubodu pčela ili mrav, na ranu stavi gazu natopljenu s otopinom sode bikarbone u vodi.
Nemoj očekivati da će bolovi prestati, ovo će ih samo ublažiti (možda), ali vrijedi znati nešto kemije, zar ne?

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija