Kada bi se redom napravilo mnogo spojeva molekula točno kako treba i kada bi se sve fino spojilo, jeli bi bilo moguće stvoriti život (igrati se Bogova)? Još nešto. Elementi iz PSE su svi redom neživi, zašto kada se kompleksno pospajaju nastaje nešto "živo", npr. ja??

Ime i prezime: Perica Perić perica@gmail.com

Pitanja koja si postavio spadaju među najsloženija i najintrigantnija pitanja današnje znanosti i filozofije. O njima su napisane čitave knjige i rasprave. Ja ću ipak pokušati odgovoriti najkraće što mogu, a tebe potičem da proučiš tekstove na koje te upućujem u odgovoru i da istražuješ dalje.

Prema onome što danas znamo o životu, smatra se da je načelno moguće u laboratoriju iz nežive tvari napraviti živi organizam, iako zbog tehničke složenosti takvog pothvata to do danas još nitko nije uspio napraviti. Više o toj temi pročitaj ovdje.

Vezano uz drugo pitanje, sustavi općenito imaju svojstvo da se na određenom stupnju složenosti pojavljuju nova svojstva koja nisu jednostavan rezultat zbroja sastavnih dijelova. Ta se pojava naziva emergencija. Pojava života i pojava svijesti primjeri su emergencije.

Vezano uz navedena pitanja, pročitaj si i ovaj odgovor.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr