Molim vas, u sto kracem roku. Imam smjesu zeljeza, bakra, sumpora i otopine soli (NaCl). Kako ih mogu odvojiti u 4 ili 5 koraka? Kojim postupcima?

Ime i prezime: dominik grgic dominik.grgicdg@gmail.com

Sve ovisi o tomu koliki su komadi. Ako su veliki, povadiš ih rukom ili pincetom. Ako je u pitanju kakav mulj, razlika između teorije i prakse postaje više nego iritantnom.
Načelno možeš prvo skupiti željezo kakvim magnetom, ostatak profiltrirati tako da ostanu otopina NaCl (koja se može kasnije destilirati) te smjesa bakra i sumpora. Nju možeš razdvojiti tako da sumpor otopiš u ugljikovom disulfidu koji će, nakon što odvojiš bakar filtracijom, lako ishlapiti ostavivši čist sumpor.
Budući da poprilično sumnjam da stvarno imaš smjesu, ostajem na tom, hipotetskom rješenju. Tek bih pripomenuo da onaj trik s magnetom u stvarnosti uglavnom ne pali te da tu treba i nešto ispiranja kako bi odvojene komponente zbilja bile čiste.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr