Koji izomer pentana daje najviše različitih produkata,a koji samo jedan produkt,ako se samo jedan C atom zamijeni sa jednim H atomom?

Ime i prezime: Fatima Ibrahimovicć ibrahimovic_fatima@hotmail.com

Strah me i pomisliti što bi se s jadnom molekulom nekog ugljikovodika zbivalo kad bi joj se kakvom crnom magijom zamijenilo atom ugljika atomom vodika, a nekmoli koji bi izomer pentana tu dao više produkata.
Najvjerojatnije je moj šok izazvan time što se napisano pitanje u nečem bitnom razlikuje od zamišljenog. Koja je ta razlika, to mi je već teže reći, jer ih mogu zamisliti više (zamjena vodika ugljikom, zamjena vodika nekim halogenom, zamjena ugljika nekim halkogenom ili atomom iz dušikove skupine (uz korekciju na broj vezanih vodikovih atoma), ...). Preporučio bih pažljivo čitanje vlastitog pitanja, nalaženje greške i postavljanje ispravnog pitanja ili barem tumačenje toga što sam trebao shvatiti, a nisam.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr