hy.. Zanima me koliko je poznato aminokiselina? U mojoj knjizi iz biologije za 3. razred, Springer, Kozlina navedeno je 24 od kojih su 10 esencijalne a 14 neesencijalne, dok u knjizi za 4. razred, Genetika, pise da ih je poznato 20. Također postoje neka odstupanja u imenovanju aminokiselina npr. na nekim mjestima pise da je hidroksilizin amonikiselina a na nekim mjestima pise da nije. Kada sam profesorice pitala, rekle su mi da je poznato samo 20. Na internetu također nalazim na različite podatke..Koliko ih zapravo postoji?

Ime i prezime: Ena Ćurić inke16@gmail.com

Kada govorimo o aminokiselinama, obično mislimo na aminokarboksilne kiseline (naime, postoje i aminokiseline koje nisu aminokarboksilne; u njih spadaju npr. aminosulfonske kiseline kao što je taurin, itd.). Svaki kemijski spoj koji u svojoj molekuli ima barem jednu amino-skupinu i barem jednu karboksilnu skupinu je aminokarboksilna kiselina, ili, skraćeno, aminokiselina. Prema tome, aminokiselina teoretski može biti bezbroj. Koliko ih je točno do danas poznato ne bih znao, ali taj je broj sigurno veći od nekoliko stotina.

Kada se govori o "dvadeset aminokiselina", misli se samo na one aminokiseline koje ulaze u sastav prirodnih proteina (bjelančevina) i koje su kodirane genetskim kodom. To su tzv. proteinogene aminokiseline. Treba reći da je u novije vrijeme otkriveno da genetskim kodom mogu biti neizravno kodirane još dvije aminokiseline, konkretno, selenocistein i pirolizin, pa tako ponekad govorimo i o 22 standardne aminokiseline. No, ta dva primjera su ipak samo kurioziteti. S druge strane, moguće je da će u skoroj budućnosti biti otkriveno još takvih primjera.

Nadalje, u proteinima se može pojaviti i neka od aminokiselina koje ne spadaju u onih dvadeset, odnosno dvadeset i dvije. Radi se o aminokiselinama koje nastaju tzv. posttranslacijskim modifikacijama, procesima koji se odvijaju nakon biosinteze proteina. Primjeri su hidroksiprolin, hidroksilizin i γ-karboksiglutaminska kiselina.

Inače, o aminokiselinama i proteinima smo dosta pisali na e-školi, pa pretraži i starije odgovore.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr