Pozdrav, možete li mi objasniti kako zlatotopka može otopiti zlato a čista klorovodična i čista dušična kiselina ne mogu? I koji su produkti reakcije otapanja zlata u zlatotopki. Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Tomislav Lukić lukic_tomislav@yahoo.com

Zlato je poprilično stabilno kao elementarna tvar i nije ga lako dobiti u spojevima. Jedan trik kojim se može zaobići njegova inertnost je prevođenje u kakav stabilan kompleks. Među najstabilnijim kompleksnim spojevima zlata su cijanoaurati, ali u kiselim otopinama prolaze i kloroaurati. No, kad bi se samo pokušalo otopiti zlato u klorovodičnoj kiselini, od reakcije ne bi bilo ništa, budući da protoni ne mogu oksidirati zlato (redukcijski potencijal mu je pozitivan). Zato se, uz klorovodičnu kiselinu kao izvor kloridnih aniona, za otapanje zlata koristi još i dušična kiselina koja tada može oksidirati zlato do HAuCl4, tetraklorozlatove(III) kiseline (osim te kiseline, otapanjem zlata u zlatotopci nastaju i dušikov(II) i dušikov(IV) oksid). Sama dušična kiselina opet ne može ništa jer bi nedostajalo ionâ kojima bi se zlato kompleksiralo. Inače, postoje i druge metoda prevođenja zlata u njegove spojeve, poput danas najraširenijeg cijanidnog postupka, kod kojeg se zlato kompleksira cijanidnim anionima, a kao oksidans služi kisik iz zraka.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr