Molim vas za pomoć.. koliko je pH vodene otopine koja se dobije tako da se 10cm3 vodene otopine klorovodične kiseline množinske koncentracije 0,1mol/dm3 prenese u odmjernu tikvicu od 100cm3 i nadopuni vodom do oznake?

Ime i prezime: katarina gašparić kikica_love@hotmail.com

Pogledaš li malo bolje svoj zadatak, lako ćeš uočiti da je u pitanju deseterostruko razrjeđenje klorovodične kiseline, što će reći da joj se koncentracija smanjila deset puta. Vrijednost pH otopine neke jake kiseline otprilike odgovara negativnoj vrijednosti logaritma brojčane vrijednosti koncentracije izražene u mol/L. Drugim riječima, trebaš koncentraciju podijeliti s deset, dobivenoj vrijednosti ukloniti jedinicu veličine (ljepše bi bilo reći: podijeliti kocentraciju sa standardnom koncentracijom i aproksimirati koeficijent aktiviteta jedinicom), broj logaritmirati i logaritmu maknuti negativni predznak (tj. pomnožiti ga s minus jedan). Nadam se da to nije odveć složeno. Ako jest, upiši u tražilicu "pH" i pronađi kakav opširniji i detaljniji odgovor. Među nekoliko desetaka starih odgovora zacijelo će se naći i neki koji će ti biti od koristi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr