Nikako ne mogu naći odgovor pa bih vas molila u što kraćem roku.Naime,mene zanima što se zapravo događa priliko disocijacije tj. razlaganja sumporaste(sulfitne) kiseline i zbog čega se sulfitni ion piše SO3(gore 2-).Također me zanima kakva je razlika između monoklinskog i rompskog sumpora i od kud ti nazivi? Hvala =)

Ime i prezime: ema Golac ema.golac@gmail.com

Sumporasta kiselina zapravo je uglavnom vodena otopina sumporovog dioksida, dok su molekule sumporaste kiseline jedva detektabilna vrsta, a i to tek u plinovitoj fazi. Otapanjem sumporovog dioksida u vodi većina se molekula naprosto otopi i ostane kakva je i bila (s tim da su sad okružene molekulama vode), a dio se spoji s po jednom molekulom vode i otpusti jedan proton dajući tako hidrogensulfitne ione. Mali dio tih iona otpustit će još jedan proton i prijeći u sulfitne ione. Oni oslobođeni protoni ne idu okolo sami, već se vežu s molekulama vode i tako tvore oksonijeve katione.
Razlog tomu što se SO32– piše upravo tako je to što su se kemičari tako dogovorili. Počam još od alkemijskih vremena ljudi su pokušavali izraziti sastav tvarî s kojima rade pokuse, a nakon prevladavanja Daltonovog atomizma Berzelius je uveo jedno- i dvoslovne kratice kao simbole elemenata, što se uz dosta prepravljanjâ razvilo u današnju simboliku. Označivanje naboja brojevima u superskriptu spada među modernije dorade, budući da je trebalo nešto vremena da se uopće razvije ideja o nabijenim česticama. Ako te zanima razvoj kemijske notacije, pogledaj u Grdenićevu Povijest kemije.
Monoklinski i rompski sumpor su polimorfi sumpora, što znači da su građenih od istih molekula, ali one su u kristalima složene na različite načine. Preciznije, to su polimorfi njegove alotropske modifikacije S8 tj. ciklooktasumpora. Prema važećim IUPAC-ovim definicijama, i polimorfi elementarnih tvari spadaju među alotrope, što može djelovati zbunjujuće jer se jedan pojam beskorisno širi preko drugoga. Imena tih polimorfa odnose se na kristalne sustave u kojima oni kristaliziraju. Imena kristalnih sustava potječu pak od uočljivijih osobina kristala. Monoklinski otprilike znači "jednom nagnut", a odnosi se na to da su dva kuta jedinične ćelije prava, a treći obično nije, što se na nekim monoklinskim kristalima lijepo vidi. Rompski je sustav dobio ime po rombu odnosno rompskoj bipiramidi koja se nekad (kao kristalna forma) može naći na kristalima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr