Zanima me u koliko vode treba otopit 6g natrij klorida i 3g živinog klorida da se dobije sublimat?

Ime i prezime: nika marić 729183nm@gmail.com

Poznata su dva živina klorida: živin(I) klorid, poznat i kao kalomel, te živin(II) klorid čije je staro ime sublimat. Ovisno o tomu koji živin klorid imaš, za dobivanje sublimata ili više ne trebaš napraviti ništa, ili otapanjem spomenutih tvari u vodi nećeš ništa postići. Naime, za pretvorbu živinog(I) klorida u živin(II) klorid treba ti (uz izvor dodatne količine klora) nekakav oksidans, što natrijev klorid nipošto nije. Moguće da bi elementarni klor tu bio od koristi, ali nisam nikad tako nešto pokušavao.
Ako je kojim slučajem u pitanju na mjestu živinog klorida trebao stajati živin(II) nitrat, moj bi prijedlog bio uzeti što manje vode, budući da se živin(II) klorid sasvim solidno otapa u vodi. Natrijev klorid dade se otopiti u nekih 35 mL vode (trebalo bi to biti dosta blizu zasićene otopine), a za živin(II) nitrat ne mogu naći nikakvih podataka o topljivosti, jamačno jer je ista prilično ogromna, tako da je najbolje početi s nekom smiješno malom količinom i onda po potrebi pomalo dodavati vodu dok se sva sol ne otopi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr