Kako raspoznati kemijski spoj i smjesu ????

Ime i prezime: jozo skoko jozo.skoko9@gmail.com

Ovisi o tomu što imaš. Neke su tvari očito smjese, neke su očito spojevi. S nekima se pak možeš mučiti mjesecima, a da i dalje ne budeš posve siguran što imaš. K tomu treba postaviti i nekakve kriterije za svrstavanje. Savršeno čistih tvari u prirodi nema, a niti u laboratorijima, tako da se obično govori o čistoći pojedinih tvari. To će reći da smo svjesni da radimo sa smjesom, ali ne brinemo oko primjesa jer ne utječu bitno na ishod eksperimenta. Smjesama pak obično onda zovemo one tvari kod kojih uzimamo u obzir više od jedne komponente.
S druge strane, rijetke su situacije u kojima si takvo pitanje uopće možeš postaviti, a da ono zbilja predstavlja problem. Ako si u školi, samo ime tvari trebalo biti biti dovoljno da vidiš radi li se o smjesi (morska voda, mošt, pepeo, ...) ili o čistoj tvari (kalijev nitrat, sumpor, ugljik). Ako si pak u znanosti, onda će ti obično pisati na bočici što imaš, ili ćeš sâm znati što si pripravio (s tim da te onda zapravo ne zanima imaš li smjesu ili čistu tvar, već doslovno što imaš). Ako i nećeš, postoji zato hrpa analitičkih metoda kojima se dolazi do informacije o građi i sastavu nekog uzorka.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr