Što je ravnotežni tlak pare? Zašto je takvo stanje stanje dinamičke ravnoteže? Kad se mol tekućine skrućuje, oslobodi se manje topline nego kada se mol tvari kondenzira iz pare u tekućinu. Zašto? Zašto entalpija isparivanja ovisi o jakosti međumolekulskih sila?

Ime i prezime: Luka Grgić luka.segesta10@gmail.com

Ravnotežni tlak para je onaj tlak kod kojeg će sustav tekućina-plin biti u ravnoteži tj. kad se količine obiju faza neće mijenjati. Kako će pritom i dalje neke molekule napuštati otapalo i prelaziti u plin, a neke iz plina odlaziti u otapalo, za tu se ravnotežu kaže da je dinamička. Drugim riječima, zbiva se svašta, a sveukupno nema nikakvog pomaka, slično kao u našoj državi.
Kod faznih prijelaza mijenja se način na koji su čestice složene tj. njihov raspored u prostoru. Taljenje ostavlja većinu međumolekulskih interakcija kako su i bile (zato je pak velik porast entropije), dok se pri isparavanju one uglavnom pokidaju. Poradi toga je nužno da entalpija isparavanja bude veća (baš kao i entropija, budući da čestice puno slobodnije lete okolo). Druga posljedica toga što se isparavanjem kidaju međumolekulske interakcije je ovisnost entalpije isparavanja o njihovoj jakosti. Kod kondenzacije i skrućivanja vrijedi isto, samo obrnuto: više se energije oslobodi kod kondenzacije jer se tu stvara daleko više novih interakcija, poradi čega i entalpija bude viša.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr