sta su smjese i kako se dijele.koji su nacini razdvajanja smjesa na sastavne komponente?u cemu je razlika izmedju kemijskog jedinjenja i kemijske smjese?

Ime i prezime: nedeljko radic neni.radic@hotmail.com

Smjese su sve one tvari u kojima se može naći (odnosno uzima u obzir) više od jednog kemijskog spoja. Dijele se svakako, a u osnovnim je školama dosta popularna podjela na homogene i heterogene, dok se u srednjoj ubace još kategorije poput aerosola, dima ili pjene od heterogenih smjesa te npr. krute otopine od homogenih.
Razdvajanje smjese je dosta općenit pojam i metode idu od destilacije pa do ručnog izabiranja pojedinih komadića. Ako nemaš konkretan slučaj, ne mogu reći ništa konkretnije.
Razlika između kemijskog spoja i smjese je u građi odnosno sastavu. Kemijski spojevi su identičnog sastava do (supra)molekulske razine, dok se kod smjesa na toj razini prepoznaju različite komponente.
Inače, o ovoj se temi na e-školi već naširoko pisalo pa preporučam pogledati starije odgovore.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr