Molim vas za rješenje i objašnjenje zadatka: U smjesi NaCl i CaCO3 maseni je udio NaCl 0,4325, U tu je smjesu zatim dodano još 2,12 g NaCl. U novoj je smjesi maseni udio CaCO3 0,325. Izračunaj: a) masu CaCO3 u konačnoj smjesi, b) masu početne smjese. Unaprijed hvala. Karin

Ime i prezime: Karin Vukušić suzana.vukusic@gmail.com

Rješavanje ovog zadatka svodi se na rješavanje dvije jednadžbe s dvije nepoznanice. Ipak, nekako mi se najelegantnijim čini sljedeći pristup:

w1(CaCO3) = m1(CaCO3)/(m1(CaCO3) + m1(NaCl))

(Maseni udio kalcijevog karbonata u početnoj smjesi dobiješ oduzimanjem masenog udjela natrijevog klorida od jedan.)

w2(CaCO3) = m1(CaCO3)/(m1(CaCO3) + m1(NaCl) + m2(NaCl))

Da se razbiju "ružni" nazivnici, mogu se uzeti recipročne vrijednosti obiju strana:

1/w1(CaCO3) = 1 + m1(NaCl)/m1(CaCO3)

1/w2(CaCO3) = 1 + (m1(NaCl) + m2(NaCl))/m1(CaCO3)

Oduzimanjem prve jednadžbe od druge dobije se:

1/w2(CaCO3) - 1/w1(CaCO3) = m2(NaCl)/m1(CaCO3)

iz čega možeš dobiti kolika je masa kalcijevog karbonata. Nakon toga lako dobiješ masu početne smjese dijeljenjem mase kalcijevog karbonata s njegovim masenim udjelom u njoj.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr