35 g litija reagira s 52.5g kisika. Napiši jednadžbu kemijske reakcije i izračunaj: a)koji je element u suvišku b) broj jedinki elemenata koji ostaje neiskorišten u reakciji c) masu litijeva oksida koji nastaje reakcijom. Molim postupak!! Hvala :)

Ime i prezime: marta povijac martapovijac@gmail.com

Izgaranjem litija nastaje litijev oksid:

4 Li + O2 → 2 Li2O

Da bi našla koji je reaktant limitirajući, trebaš i jednom i drugom izračunati množine te ih zatim podijeliti s apsolutnim vrijednostima odgovarajućih stehiometrijskih koeficijenata (4 za litij, 1 za kisik). Drugim riječima, trebaš izračunati koji bi reaktant koliko mogao pogoniti reakciju, tj. koliki maksimalan doseg može dati:

ξ(za Li) = m(Li)/4M(Li)

ξ(za O2) = m(O2)/M(O2)

Limitirajući je onaj reaktant koji tako daje manju brojku, a ta brojka ujedno znači i maksimalni mogući doseg reakcije tj. množinu elementarnih pretvorbi koje se mogu dogoditi. Množenjem dosega s bilo kojim stehiometrijskim koeficijentom (ovaj put ne apsolutnom vrijednošću) dobivaš za koliko će se promijeniti množina pojedinog sudionika reakcije:

Δn(Li) = –4ξ

Δn(O2) = –ξ

Δn(Li2O) = 2ξ

Pribrajanjem tog rezultata početnoj množini dobivaš konačnu:

nkon.(Li) = npoč.(Li) + Δn(Li)

= npoč.(Li) – 4ξ

nkon.(O2) = npoč.(O2) + Δn(O2)

= npoč.(O2) – ξ

nkon.(Li2O) = npoč.(Li2O) + Δn(Li2O)

= 0 + 2ξ

= 2ξ

Kako iz množine dobiti masu ili brojnost, vjerujem da ti je poznato.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr