1 - U cemu je znacaj Krebsvog ciklusa? 2 - U cemu je razlika razlaganja masti i bjelancevina? 3 - Po cemu se procesi raylaganja organskih jedinjena razlikuju od alkoholnog vrenje?

Ime i prezime: Bojana Janjic bojanaaa01@hotmail.com

Krebsov ciklus je proces kojim sav anaerobni svijet crpi energiju iz acetil-koenzima A, koji se pak dobiva iz šećerâ i mastî. Nadam se da je to dovoljno značajno.

Masti i bjelančevine razgrađuju se potpuno različitim mehanizmima, s različitim enzimima koji kataliziraju pojedine korake. Ne bi bilo zgorega da se razlike traže između nečega što je slično. Ovdje je lakše tražiti sličnosti, budući da ih nema previše.

Razlaganje organskih spojeva je pojam koji obuhvaća i alkoholno vrenje. Njihov je odnos analogan npr. odnosu pojma "zec" i pojma "živo biće". Nema ih smisla uspoređivati.

Ako kojim slučajem tražiš suvislije odgovore, to ćeš postići postavljanjem suvislijih pitanja, ili barem opširnijih.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr