Pozdrav. Evo nekoliko pitanja. Zahvaljujem na odgovoru. 1.koje su formule soli koje su sastojci mora? 2.kako vidimo da se pri nekoj kemijskoj reakciji razvija plin? HVALA. Ivana.

Ime i prezime: ivana deskar ivanazg1@live.com

Otapanjem soli u vodi ona se rastvara na anione i katione. Posljedično, lakše je u tom kontekstu nabrajati najzastupljenije anione i katione, budući da pojedinačne soli u otopinama stvarno ne postoje. Dominantni ioni u morskoj vodi su, naravno, kloridni i natrijevi, a za njima slijede sulfatni, magnezijevi, kalcijevi, kalijevi i hidrogenkarbonatni, dok je ostalih znatno manje. Ono što će iz mora prvo kristalizirati je natrijev klorid, a daljnji poredak nije mi poznat. Vjerojatno bi među prvima trebali biti kalcijev sulfat te kalijev i magnezijev klorid, ali to je puko nagađanje.

Oslobađanje plina najlakše se zamijeti ako je reakcijska smjesa tekuća pa iz nje izlaze mjehurići. Kod krutih se smjesa nekad dogodi da prskaju uokolo, ali najčešće je nužno pojavu plina pokazati indirektno, bilo mjerenjem tlaka ili volumena, ili pak pomoću kakve aparature kojom se moguće nastali plin uvodi u neku tekućinu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr