Poštovani! Zamolila bih Vas za odgovore na sljedeća pitanja. 1 za što se rabi bakrov(II)sulfat? 2. što znači da je u nekoj otopini maseni udio soli 10% 3.ako je volumni udio dušika u zraku 78% koliki je volumen dušika u 200L zraka? Hvala!

Ime i prezime: Lana Vjetar inami00@live.com

Bezvodni bakrov(II) sulfat može tu i tamo poslužiti kao reagens za vodu, a njegov pentahidrat ilitiga modra galica rabi se u poljoprivredi kao fungicid. Pored toga, otopine u kojima se provodi elektrolitičko nanošenje bakra na druge metale obično sadrže upravo bakrov(II) sulfat.

10% je isto što i jedna desetina. Maseni udio govori koliki udio ukupne mase otpada na neku komponentu.

Za dobivanje volumena komponente u nekoj smjesi trebaš samo pomnožiti volumni udio te komponente s ukupnim volumenom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr