Za zadaću smo dobili napisati istraživački rad. Temu možemo sami odabrati,ali ja nemam ideju za temu. Pa ako biste mi mogli pomoci tako da mi date neke primjere tema. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Marko Rubinić marko_rubinic@live.com

Za odabir neke teme korisno je prvo imati nekakve interese ili barem porazmisliti o tomu što te u kemiji zanima ili ti je pak pravo odbojno. Kako ništa od toga nisi spomenuo, ovdje mogu tek nagađati kakvom bi se tematikom mogao baviti. Inače, dosta korisno može biti već i listanje udžbenika, kao i razgovor s profesor(ic)om kemije, budući da tema vjerojatno neće znatno nadmašiti srednjoškolsko gradivo, a upravo će spomenuta osoba s tobom raditi na toj temi. Nadam se da je ovdje pojam "istraživački rad" upotrebljen s razlogom tj. da znači da zbilja trebate nešto napraviti, a ne da se svodi na puko pisanje referata. U krajnjoj liniji, o tomu kakva je narav tog istraživačkog rada direktno ovisi i izbor teme.
Sama tematika s kojom se možeš baviti široka je koliko i kemija, ili barem oni njezini dijelovi kojih se dotiče srednjoškolska nastava. Za početak, imaš povijest kemije, koju možeš obraditi kao takvu, a možeš se pozabaviti i nekim opskurnijim detaljima, pa čak i nekim poznatijim alkemijskim pokusima (školska bi knjižnica trebala imati primjerak Povijesti kemije). Nešto modernija povijest također nije na odmet, samo što dosta brzo kompliciranošću nadmaši ono što se radi u srednjoj školi.
Zatim imaš kemiju u svakodnevnom životu, od toga koje se sve kemikalije koriste u kućanstvu, poljoprivredi ili obrtima, pa do kemikalija koje su jednostavno dostupne uokolo, a da ljudi niti ne znaju da se radi o manje ili više čistim tvarima. Različiti ekološki aspekti upotrebe kemijskih tvari popularna su tematika već desetljećima, a nove se priče stalno pojavljuju (primjerice, izumiranje indijskih lešinara zbog korištenja analgetikâ u stočarstvu ili nedavni izljev crvenog mulja u Mađarskoj). Ideje za konkretne teme svako malo možeš naći u novinama i inim medijima.
Da ne trošim sad vrijeme i prostor na obavljanje nečega što je tvoj posao, vratio bih se udžbeniku kemije, iako zapravo ne znam koliko je gradiva od onoga što sam ja učio ostalo u trenutnom programu nastave kemije. Iako su udžbenici u zadnje vrijeme postali slikovnice, razne sličice koje u njima možeš naći, kao i opaske ili dodatne informacije sa strane, itekako mogu poslužiti kao inspiracija. Prolistaj knjigu. To što još niste došli do tog i tog poglavlja ne znači da je listanje tih stranica zabranjeno. Inspiracija, iako naizgled dolazi niotkud, itekako ima veze s time koliko o nekoj temi razmišljaš. O tomu koliko su vlastite ideje bolje od tuđih da ne govorim.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr