može pitanje iz organske kemije: u reakciji tercijarnog alkohola i soli npr NaCl uz vodu kao katalizator reakcija nije moguća, a ako za katalizator uzmemo vodu i klorovodičnu kiselinu dobijemo halogenalkan, odnosno reakcija je moguća. ZAŠTO? Hvala!

Ime i prezime: ivana colak ivana-colak@hotmail.com

Kod nukleofilnih supstitucija na tercijarnom ugljikovom atomu dominira mehanizam tipa SN1, što će reći da se prvo nešto odcijepi, a tek onda dolazi druga molekula. Ako je u pitanju alkohol, odcijepiti bi se trebala hidroksilna skupina, što je prilično nevjerojatan događaj u organskom svijetu. S druge strane, odcjepljivanje molekule vode ide daleko lakše, a za tako nešto treba samo hidronirati onu hidroksilnu skupinu. To je najlakše postići zakiseljavanjem otopine. Ipak, moram napomenuti da ne bih bio jako optimističan da moram supstituirati hidroksilnu skupinu kloridom u vodenoj otopini. Postoji za tako nešto i boljih načina.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr