imam jedan zadatak koji glasi: Data je jednačina: N2+3H2->2nh3 Na osnovu jeednačine odredi: a) broj molova NH3 b) masu amonijaka NH3 c) broj molekula ??? unaprijed hvala !!!!

Ime i prezime: merisa fazlić merisa_f@hotmail.com

Usudio bih se reći da u ovom zadataku nešto nedostaje. Ako se nekakve brojke traže, nekakve brojke moraju biti i zadane. Inače bismo bili prisiljeni izmišljati rješenja, od čega nikakve koristi.

Da se ipak malo poslužim intuicijom, ono što vjerojatno trebaš je odrediti koji je reaktant limitirajući, tj. čija je množina, podijeljena sa stehiometrijskim koeficijentom, manja, a zatim iz te množine izračunati koliko najviše amonijaka može nastati (zanemarimo sad činjenicu da su iskorištenja pojedinih ciklusa prilično mala). Preračunavanje množine u masu pak ide množenjem s molarnom masom, a u brojnost množenjem s Avogadrovom konstantom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr