Dobar dan, zamolila bih vas ako mi možete dati 5-6 primjera konjugiranih kiselina i baza. Naučila sam teoriju te sam htjela provjeriti znanje no, nigdje nema više od 1-2 primjera! Hvala!

Ime i prezime: Marina Mišković marinamiskovic@hotmail.com

Pitanje mi je malo zbunjujuće, jerbo poznavanje toga što su kiseline i njima konjugirane baze (tj. baze i njima konjugirane kiseline) dosta neminovno vuče do toga da ti automatski svi primjeri budu jasni.

Opći slučaj,

HA → A + H+

primjenjiv je na disocijaciju svake vrste koja može otpustiti hidron. Tu je HA kiselina, a A njoj konjugirana baza. Možeš gledati obrnuto: A je baza, a HA njoj konjugirana kiselina.
Ako počneš s nekom neutralnom bazom, opet dođeš na isto:

B + H+ → BH+

B je baza, a BH+ njoj konjugirana kiselina, kao što je i BH+ kiselina, a B njoj konjugirana baza.

Ako sam sad zbunjenost uspio prenijeti i na tebe, evo jednostavnijeg opisa: konjugirano u kontekstu kiselina i baza ne znači ništa drugo nego da jedna vrsta nastaje tako da druga primi ili otpusti hidron. Konjugirana baza neke kiseline je ono što nastane kad ta kiselina otpusti hidron. Konjugirana kiselina neke baze je ono što nastane kad se ta baza hidronira.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr