Može li ovo: Uzmem bakrenu žicu i grafit i spojim bakar na - pol a grafit na + pol istosmjerne struje i to stavim u vodenu otopinu aluminijevog klorida. Hoće li se uhvatiti sloj alumnija na bakru? Što ako zamjenim polove? Što ako upotrivolim cinkov klorid i napravim isto? Hoće li se uhvatiti sloj cinka na bakru? Što ako zamjenim polove i tu? Čime mogu još da "prekrijem" tu bakrenu žicu, koje soli, kojih metala?

Ime i prezime: Josip Vinković joka.excrucio@yahoo.com

Načelno, metali negativnog elektrodnog redukcijskog potencijala (aluminij, cink, željezo, ...) neće se oslobađati elektrolizom vodenih otopina njihovih soli jer bi, čak i kad bi nastali namjesto vodika (koji tu ima prednost jer mu je redukcijski potencijal veći), odmah prešli u soli ili hidrokside, usput oslobađajući vodik. Međutim, ako imaš izvor električne struje i elektrode, nema razloga da jednostavno ne izvedeš pokuse i sâm vidiš što će se u njima dogoditi. Iako nisam još čuo za dobivanje aluminija ili cinka elektrolizom otopine, nije nezamislivo da bi u nekakvim ekstremnim uvjetima nastalo i nešto tih metala. Primjerice, natrij se može dobiti kao amalgam elektroliziraš li vodenu otopinu natrijevog klorida sa živinom katodom. Ipak, najverojatnije ćeš doći do rezultatâ ako se držiš elektrolize vodenih otopina bakrovih ili srebrovih soli.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr