Zašto u atomu ne može biti više od sedam ljuski

Ime i prezime: Dina Bijedić bijedic.dina@gmail.com

Prema Bohrovom modelu, elektroni se u atomu ne nalaze bez ikakva reda, već se mogu pojaviti isključivo na određenim energijskim razinama (njih se često prikazuje kružnicama oko atomske jezgre, ali to je vrlo pojednostavljen prikaz koji vrijedi za Bohrov model, dok stvarnosti baš i ne odgovara). Svaka od tih energetskih razina može primiti određen broj elektrona, posljedica čega je da će s rastom atomskog broja elektroni periodično popunjavati sve više energijske razine (u prvu stanu dva elektrona, tako da će treći elektron kod litija morati ići na višu razinu; u drugu pak stane osam elektrona itd.). Načelno bi se to moglo nastaviti unedogled, a u kontekstu atomâ u pobuđenim stanjima tomu i jest tako. Fotoni dovoljne energije lako mogu prebaciti elektron u atomu na bilo koju energijsku razinu, pa čak i odvojiti elektron od atoma. Međutim, ostanemo li na atomima u osnovnom stanju, popunjavanje energijskih razina elektronima ići će korak po korak. Pogledaš li u kakvu periodnu tablicu elemenata, primijetit ćeš da se svi dosad otkriveni elementi nalaze u sedam perioda, što će reći da im elektroni popunjavaju najviše sedam energijskih razina. Drugim riječima, za spominjanje osme energijske razine praktično nema razloga jer još nije poznat nijedan element s tako velikim brojem elektronâ. Ipak, u teorijskim se razmatranjima već dugo raspravlja i o elementima osme periode, pa čak i devete, kao i o tomu koji bi bio najveći fizikalno mogući atomski broj (naime, Bohrov model ne dopušta kemijske elemente rednog broja većeg od 137). Sve u svemu, u atomu se elektroni mogu rasporediti i na više od sedam energijskih razina, samo trebamo dovoljno velik atom, ili neki način da elektrone pošaljemo na neku višu razinu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr