ZAMOLILA BIH VAS AKO MI MOŽETE POMOĆI OKO OVA DVA ZADATKA. 1. 50 mg amonijevog nitrita stavljeno je u acetatni pufer pri 15°C i 760 mm Hg. Reakcija je 1. reda i odvija se prema jednadžbi: NH4NO2 aq⇄ NH3 (g) + HNO2 aq. Nakon 600 s razvilo se 6,19 cm3 plina. Koliko je polovično vrijeme reakcije? R:t1/2 = 1018 s 31. Otopina etil-acetat saponificira se u alkalnoj otopini prema jednadžbi: CH3COOC2H5 + NaOH⇔ CH3COONa + C2H5OH. Poznato je da je saponifikacija na 20°C 10%-tna nakon 1380 s, ako 0,01 M etil-acetata reagira s 0,002 M NaOH. Izračunajte konstantu brzine reakcije i vrijeme potrebno za 10 %saponifikaciju ako se koncentracija reaktanata smanji na 1/10 početne koncentracije? R:k = 7,715 ⋅ 10-3 dm3 mol-1 s-1;t = 13800 s

Ime i prezime: Monika Horvat enamorata@net.hr

Prvi mi zadatak djeluje malo čudno s onom formulom, ali dade se riješiti, recimo to tako, čisto mehanički. Za reakcije prvog reda vrijedi općenito da se reaktanti troše prema jednadžbi:

n = n0∙ekt

dok za vrijeme polureakcije vrijedi:

t1/2 = (ln 2)/k

Kako se količina produkta lako može izraziti preko količine reaktanta:

n(NH3) = n0(NH4NO2) – n(NH4NO2)

= n0(NH4NO2) – n0(NH4NO2)∙ekt

= n0(NH4NO2)∙(1 – ekt)

nije problem niti izraziti konstantu brzine reakcije pomoću ostalih poznatih brojki:

k = – (ln (– n(NH3)/n0(NH4NO2)))/t

Preskočio sam neke prethodne i neke buduće korake da uštedim na prostoru i vremenu, ali oni ne bi trebali predstavljati nikakav problem. Ključno je samo izraziti jednu množinu pomoću druge i zatim izvući konstantu brzine reakcije, dok je sve ostalo puko ubacivanje manjih izraza u veći.

U drugom zadatku nije rečeno o kakvoj se kinetici radi, ali, s obzirom na to da je reakcija očito drugog reda te da jednog reaktanta ima pet puta manje, a reakcija se prati dok ne tog reaktanta ne ostane 90%, vjerojatno se cilja na kinetiku pseudoprvog reda. Drugim riječima, treba koncentraciju etilnog acetata smatrati stalnom, a brzinu reakcije izraziti kao:

v = dc(NaOH)/dt = kc(AcOEt)∙c(NaOH) = k*∙c(NaOH)

iz čega slijedi:

c(NaOH) = c0(NaOH)∙ek*t

odnosno:

k = k*/c(AcOEt) = (ln (c0(NaOH)/c(NaOH)))/(tc(AcOEt))

Drugi dio zadatka riješi se jednostavnim ubacivanjem deset puta manjih koncentracija u prethodni izraz. Rješenja koja sam dobio donekle se razlikuju od zadanih, ali taman toliko da posumnjam u mogućnost da se ipak radilo o kinetici drugog reda, ostajući pritom mišljenja da nisam ništa bitno omašio. Izvode za kinetiku drugog reda s dva reaktanta radije ipak ne bih pisao ovdje, jer bi to potrajalo satima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr