Dobar dan. Molim vas da objasnite izjednačavanje ionskih jednadžbi na temelju ove: RhOH + H+ + Cl- -> H+ + RhCl63- + H2O Profesor nam je rekao da prvo izjednačimo broj atoma, a zatim naboj, međutim ne znam kako izjednačiti zadnje. Hvala!

Ime i prezime: Katarina katarina.belo@gmail.com

Zadatak vjerojatno nije dobro postavljen. Za početak, proton se nalazi s obje strane što će reći da je barem na jednoj suvišan, a rodij se, pod uvjetom da si jednadžbu točno prepisala, nalazi u dva različita oksidacijska stanja. To, budući da nema nijedne druge vrste koja mijenja oksidacijsko stanje, ili zadatak čini nerješivim, ili sili rješavača da to smatra parcijalnom jednadžbom nekog redukcijsko-oksidacijskog procesa te, nakon izjednačavanja broja atomâ, na jednu stranu dopiše nekoliko elektrona da se izjednači i naboj. Iako je meni takovo nešto prilično nepoznato i ne baš krcato smislom, s onime što si u pitanju rekla slaže se potpuno. Dakle, rješenje bi trebalo izgledati ovako:

RhOH + H+ + 6 Cl → [RhCl6]3− + H2O + 2 e

Ipak, kako rodijev(I) hidroksid nije baš uobičajena tvar (nisam siguran da je uopće pripravljen kao takav), postoji mogućnost da je negdje došlo do kakve greške u prijepisu te da se zapravo radi o otapanju rodijevog(III) hidroksida u koncentriranoj klorovodičnoj kiselini:

Rh(OH)3 + HCl → [RhCl6]3− + H2O + H+

Jednadžbu sam ostavio neizjednačenom jer vjerujem da je puno lakše probavljiva od one gore. Klorovodik slobodno možeš zapisati i u ionskom obliku, kao i rodijev(III) hidroksid, a izjednačavanje broja atomâ s obje strane trebalo bi dovesti i do izjednačavanja količine naboja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr